Tomografia tętnic wieńcowych
Tomografia komputerowa tętnic wieńcowych jest badaniem pozwalającym na uwidocznienie naczyń prowadzących krew do serca. Nazywane jest potocznie nieinwazyjną koronarografią.
Badanie wykonywane jest głównie w ramach diagnostyki bólu w klatce piersiowej.
Badanie jest bardzo dokładne (czułe i specyficzne) w wykluczeniu obecności zwężeń tętnic wieńcowych. Jest badaniem polecanym w obrazowaniu przepływy krwi w pomostach naczyniowych u pacjentów po operacji by-passów.
Zrekonstruowane obrazy naczyń wieńcowych umożliwiają wykrycie wad wrodzonych tętnic wieńcowych (na przykład ich nieprawidłowego odejścia lub przebiegu), które to wady mogą być odpowiedzialne w niewielkim odsetku przypadków za nagłą śmierć sercową sportowca.
Niestety istniej kilka ograniczeń w powszechnym wykonywaniu angio-KT tętnic wieńcowych.
Badanie związane jest z ekspozycją na promieniowanie jonizujące. Wymaga ono dożylnego podania kontrastu, który w wyjątkowych przypadkach może wywołać reakcje alergiczne lub mieć działania nefrotoksyczne.
Wartość diagnostyczna badania jest często obniżona przez artefakty, związane choćby z oddechem, poruszeniem się pacjenta lub wystąpieniem arytmii. Przed badaniem konieczne jest zwolnienie rytmu serca, co zwykle wymaga wcześniejszego zastosowania leków doustnych lub dożylnych.
Stwierdzenie obecności zwężeń w naczyniach wieńcowych w badaniu angio-KT wymaga najczęściej wykonania rozstrzygającego badania koronarograficznego.
Badanie wykonywane jest w specjalizujących się w tym zakresie Pracowniach Tomografii Komputerowej.