EFSMA - ćwicz bezpiecznie
Każda forma aktywności fizycznej jest doskonałym sposobem, aby zachować świetną formę i zdrowie.
Jednak czy wszyscy możemy uprawiać sport z dowolną intensywnością?
Czy obecność chorób przewlekłych, na przykład cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, astmy oskrzelowej jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu lub wymusza wprowadzenie ograniczeń?
Czy należy monitorować tętno podczas treningu i kiedy może ono stać się niebezpieczne dla zdrowia? Jak długo powinien trwać trening i jak często należy go powtarzać? Jaką część czasu powinniśmy poświęcić na rozgrzewkę?
Porada ta skierowana jest w szczególności do osób, które są aktywne ruchowo lub chcą rozpocząć uprawianie sportu, ale mają wątpliwości jak zaplanować jego intensywność. Wizyta ma przede wszystkim dostarczyć pożytecznych wskazówek poprawiających bezpieczeństwo uprawiania sportu pacjentom z chorobami przewlekłymi. Jest ona realizowana wg standardu European Federation of Sports Medicine Associations – Exercise Prescriptions for Health.
Wizyta kończy się wystawieniem dosyć nietypowej recepty.
Nie będzie na niej leków, tylko szczegółowe, indywidualne zalecenia dotyczące optymalnej dyscypliny sportu z uwzględnieniem własnych predyspozycji i oraz aktualnego stanu zdrowia, zalecane tętno w czasie ćwiczeń i określenie optymalnych obciążeń treningowych.